( ana sayfaya dönüş )

(Yeşilay sigara olayı)

‘SİGARA KÖLELİĞİNE SON’ FİLMİNİN YÖNETMENİNDEN AÇIKLAMA

Filmlere ve internete sansür getirenlere karşı tepki gösteren medya, maalesef bu filmin çöpe atılmasına zemin hazırlamıştır.

Yeşilay’a yapımcı ve yönetmen olarak beş adet (Konuları: sigara, alkol, kumar, madde ve teknoloji bağımlılığı) film yaptım. (yaklaşık 20 dakikalık filmlerin tanesi yedi bin lira) Düşük bütçeli olmasına rağmen Yeşilay’a yapılan bu filmler, grafik çalışmaları, animasyonlar ve bluebox’larla da zenginleştirilmiştir. Bu eklerden dolayı, filmlerin montajına uzun bir zaman ve emek harcanmıştır. Fazladan yapılan bu ek çalışmalar için filmin yönetmeni ve yapımcısı olarak Yeşilay’dan ek para talebinde bile bulunmadım.Ayrıca,bu filmlere kaliteli bir ses stüdyosunda dublaj yaptırıldığının da bilinmesinde yarar var... Bunun haricinde, yine Yeşilay’ın görüntü arşivini oluşturması için Yeşilay etkinlikleri ve hastane çekimlerini yaptığım halde hiçbir ücret talebinde bulunmadım. Ve bundan sonra da (devam edersem!) ücret talebinde bulunmayı düşünmüyorum. Çünkü, ben Yeşilay’ın mesajlarına yürekten bağlı biriyim ve bu aktif Yeşilay hareketine her türlü katkıyı zevkle ve gönüllü olarak yapmaktayım.

Ne yazık ki bunca fedakârlıklarıma rağmen medyanın yönlendirmesiyle bu filmler ve yönetmen acımasızca eleştiri bombardımanına maruz kalmıştır. Bizler rant peşinde koşsaydık, şimdiki ekonomik durumumuz daha farklı olurdu!.... Benim hayatım haksızlıklarla mücadele etmekte geçmiştir.Bu yüzden birçok kuruma yaranamadık. Resmi hiç bir kurumdan şimdiye kadar iş alamadım.Beni tanıyanlar benim kimseye eğilmediğimi de çok iyi bilirler. Ben ilkelerimden şimdiye kadar taviz vermedim ve bundan sonra da vermeyeceğim… Mazimizde de utanılacak bir işim olmadı.Benim ideolojik çizgimi siteme girerek fark edenlerin internet'te yeniden yorum yapmaları da ilginç.Onların keyfi için çizgimde de bir değişiklik yapacak değilim.

Burada asıl hedef, Yeşilay'ın yeni başkanını yıpratmaktır. 92 yıldır pasif ve pısırık bir yol izleyen Yeşilay ilk kez yeni başkanla dev adımlar atmıştır. Yeşilay’a kuruluşundaki heyecanı yeniden kazandıran ve Yeşilay’ı hareke geçiren aktif, cesur kararlı,çalışkan ve fedakâr yeni Yeşilay başkanı Muharrem Balcı hedef alınmıştır. Ne yazık ki bu dünyada iyi niyetli ve fedakârca çalışan ilkeli insanlar densiz ve çıkarcı insanlar yüzünden hep böyle fatura ödüyor…

ELEŞTİRİYE MARUZ BIRAKILAN SİGARA FİLMİ

Eleştiriye maruz kalan 'Sigara köleliğine son' filmi ütopik ve ironi içerikli bir tiyatro uygulamasıdır. Bu komedi filmde kadını aşağılama ve sigara içenlere hakaret yoktur. Malum kişilerin bu temaları ön plana çıkarması, tamamen kamuoyunu kışkırtma amacına yöneliktir… Kamuoyunun yönlendirmesine zemin hazırlayan medya maalesef sınıfta kalmıştır. Eserler böyle eleştirilmez… Güzel eserler vermeye çalışan yetenekli insanlar böyle kolayca yok edilemez!… Burada kamuoyu yanıltılmıştır… Film karalanmış, yönetmen ve Yeşilay’ın yeni başkanı yıpratılmak istenmiştir. Medya, İnternet cambazı ve bir takım çıkarcıların oyununa gelmiştir… Dikkatli bir medya yönlendirilmiş ve tezgâhlanmış yorumcuların oyununa gelmez!... Medya, İnternet cambazının ve destekçilerinin Yeşilay’dan intikam alması için kamuoyunu kullanılmasına izin vermemeliydi…

‘SİGARA’ FİLMİ GERÇEKTEN KAMUOYUNDA TEPKİ Mİ ÇEKTİ?

Eleştiren ‘sigara’ filmine gelince, bu film, kadını aşağılama veya sigara içenlere hakaret içermemektedir. Bu film tamamen gençlerin sigaradan nefret ederek alışmasının önüne geçmek amacıyla yapılmış başarılı bir filmdir.

Üstelik filmin yapımcısı ve yönetmeni Raşit Anaral filmlerini Yeşilay’a teslim etmeden çoğunluğu sinema ve tiyatro öğrencileri olan 50 genç insana bu filmi izlettirmiş ve test etmiştir. Film, bu gençler tarafından takdirle karşılanmış ve tam not almıştır…

Filmde sigara içen kadın, kadın olduğu için değil, sigara içerek kızını da pasif içici yaptığı için eleştiriliyor. Sigara içenlere söylenen komik sözler ise, "acınacak kişiler" anlamında yorumlanması gerekir; bu da komedi bir filmde hakaret anlamı taşımaz… Kötü alışkanlıkları yapanların kadın veya erkek olması neyi değiştirir ki!...Yeşilay'ın yaptırdığı diğer filmlerde (Kumar ve Alkol' de) ise kötü alışkanlıklardan dolayı,kendisine, ailesine ve çevresine zarar veren erkek oluyor. Üstelik, diğer o iki filmde kadınlar fedakar,sabırlı ve örnek bir davranış sergilemiş, erkek oyuncuların ise yanlış yaptıkları vurgulanarak eleştirilmiştir...Ve bütün filmlerin sonunda ise hata ve bağımlılıklardan dönüş yapılarak, insanların doğruya dönebilmelerinin fazilet olduğu gösterilmiştir. Alkol ve Kumar filmlerinde yanlışı yapan erkek olduğu için esprili eleştirimize muhatap oluyor. O filmler için de 'erkekler aşağılanmış mı diyeceğiz? Bu filmlerde Erkek-kadın diyerek bir cinsiyeti hedef alarak aşağılamak söz konusu değil. Hatayı yapanın cinsiyeti söz konusu yapılamaz. Özelikle, komedi filmlerde ayrımcılık yorumu zaten geçersizdir… Bu filmi birkaç kişinin beğenmemesi ve yanlış yorumlaması hiçbir zaman ölçü olamaz. Marjinal birkaç kişi dışında çoğunluk bu filmi beğenmiştir… Film, tamamen mevcut veriler (istatistik rakamlar temel alınarak yapılmıştır.) Son zamanlarda kadınlarda sigara içenlerin artması, yönetmenin bir icadı değildir… Yönetmen sadece bir ayna tutmuştur…

Bu abartılmış yorumlar, filmin yanlışlığından değil, eksik bilgi, düşünce yetersizliği veya kasıtlı yorumlardan kaynaklanmaktadır... Kadın-erkek fark etmez, burada kim yanlış yapıyorsa o eleştiriliyor. Aslında, kişilerin şahsında eleştirilen sigaradır, alkoldür, kumardır… Sonunda ise, bu kişiler hatadan dönen insanlar olarak aklanıyor. Yapılan bu filmler, insanların canını sıkmadan zevkle izleyebileceği komedi ağırlıklı, dramatik yapısı, senaryosu, kurgusu akıcı ve etkili filmler… Daha nasıl yapılacaktı, merak ediyorum! Daha iyisini becerebilen varsa yapsın biz de tebrik edelim… Adam gibi eleştirilsin diyoruz, ama aforoz etmek kimsenin haddi değil…

İNTERNET’TE FİLME TUZAK KURULDU

Yapılan filmlerin tamamının teslimi geçtiğimiz hafta yapılmıştır. Yeşilay bu filmleri pedagojik açıdan incelettirip bize gereken düzeltmeleri yaptıracaktı. Ne yazık ki Sigara filmi düzeltmelere fırsat kalmadan aniden internette ham haliyle karşımıza çıktı.

Youtube sitesine Yeşilay’ın haberi olmadan bu ham filmi koyan kötü niyetli kişi yorumları da kendi adamlarına yaptırmış. Sigara içenleri ve kadınları kışkırtarak olayı kendi emellerine göre kontrol etmeyi başarmıştır. Bu provokasyonda Öyle yalanlar,çarpıtmalar var ki doğrusu bu kadarına pes...Youtube’da yorumcunun birisi: 'Sekiz yaşındaki yeğenim okulda seyretti filmi salakça buldu' diyor.Maşallah maşallah... Bu film hiç bir okulda gösterilmedi ki. Bu küçük çocuk gelecekten haber alan bir özeliğe mi sahip? Yoksa filmi rüyasında mı gördü? Yazıklar olsun… Bu yanlış yorumların eleştiriden çok hakaret taşıdığı ortada... Yorumcuların çoğunun eğitimsiz veya yönlendirilmiş kişiler olduğunu yazılardan anlamak mümkün olduğu halde, haberciler nasıl aynı düşüncelerle filmi suçluyor? Burada youtube'da yorum yapanların üçte ikisinin bu tuzağı hazırlayan internet kurnazının adamları olduğu belli. Bu internet kurnazı youtube' da olumlu yorumları da silmiştir. (bu arada az da olsa sağduyulu eleştirilere de teşekkür ediyorum)

Ne hikmetse haberci geçinen siteler derslerine hiç çalışmamış ve tembelce internet canbazının yorumlarını 'kopyala-yapıştır' ucuzculuğuyla sunmuşlardır. Ne yazık ki haberciler bu oyuna gelmiş,bu şahsın gösterdiği istikamette filmi kötülemiş ve kamuoyu önünde bir eseri katletme yanlışlığına düşmüştür.

Yorumların çoğunun seviyesiz olduğu belli. Ancak bazı yorumlar olayı tamamen ters yüz ederek sigaraya başlatan film diye açıklamaları da düşündürücü...Habere kaynaklık yapan sitelere gönderdiğim açıklamalar bile yayınlanmadı... Büyük haber sitelerinde yorumlar (Habertürk,gazeteciler com ve Mynet) ilk haberi yapan internet cambazının yorumuyla aynı... Ne yazık ki bu sitelerin birinin başlığında 'gücü özgürlüğünde' yazıyor.Anlaşılan, kendisi özgür ama bizim özlük haklarımız ve fikirlerimiz özgürlük kapsamına girmiyor!..Haber Türk, medya gücünü engizisyon mahkemeleri kurmaya yeterli görecek kadar ileri götürdüğü anlaşılıyor.

Youtube'da bu haber ve yorumlar kalkmasına rağmen bu haberi ve çarpık yorumları hala sürdüren HaberTürk sınıfta kalmıştır.

Habertürk, Yiğit Bulut'la başlattığı bu yanlışı nereye kadar sürdürecek? Yiğit Bulut'un işine son verildiğindeki ifadeler tam da benim söyleyeceklerimle örtüşüyor.

Yiğit Bulut'un açıklaması:

Sevgili Dostlar, birşeyler yazip sevinenlerin bayramına limon sıkmanın anlamı yok... Rahat olun, herkesin maskesi düşsün, açıklama yapacagim.

Ayni zihniyetin temsilcileri Basbakan Erdoğan'ı da hapse attırdıkları günün akşamı medyada Bayram yapmış "muhtar bile olamaz" demişlerdi...

Türkiye çıktığı Büyük Yoldan dönmez-dönemez... Bu yolda bir Yigit feda olsun...

Unutmayalım ki objektif olmayan haberler, zamanla balon gibi sönerler.Üzücü olan gençlere faydalı olacak güzel bir filmin engellenerek rafa kaldırılmasıdır. Dünyada senede 5 milyon,Türkiye'de senede 300 bin insan sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir.Bu nedenle yeni neslin sigaradan nefret etmesini sağlayacak ve gençliğin sigara bağımlılığını önleyecek etkili bir komedi filmi haberciler sayenizde rafa kalkmış bulunuyor.Eminim, sigara firmaları buna sevinecektir.

 

Ek yapıldı: 27 Haziran 1912

  YEŞİLAY “SİGARA” FİLMİNİ NİÇİN RAFA KALDIRDI ?


SIGARA FİLMİ HAKKINDA SÖYLENENLER:
Mustafa Seçkin (Tokat Haberci gazetesi köşe yazarı)
Akıcı,bilgilendirici ve hikayenin sonuna kadar merak uyandıran bir film.Aynı zamanda sigaradan uzaklaşma fikrini akılda kalıcı bir şekilde işlemiş yönetmen.
Remzi uzun (oyuncu)
Sigara köleliğine son! filmini aile bireylerim ile izledim. Yeri geldi bir çizgi film tadında, yeri geldiğinde tütün ürünlerinin verdiği zarara klasik filmlerden daha  farklı daha çağdaş gençlerin dikkatini çekeceği ve zevkle izleyeceği bir sosyal ve ironi içerikli film yaptığından dolayı sayın Raşit Anaral’ı ve oyuncularını taktir ve tebrik ediyorum...

Mehmet küskü (Mali Müşavir) 
İzlediğim bu film gerçekten çok güzel bunu gençlerin sıkılmadan sonuna kadar zevkle izleyebileceği eğlenceli ve çok anlamlı harika bir film daha önce böyle farklı yaklaşan güzel bir  film görmedim emeği geçen  herkese teşekkür ederim...
Erdal Pektaş (sinema dersi öğrenci  velisi)
Yaklaşık 30 senedir sigara kullanıyorum ve Raşit hocanın filmini izlediğimde kendime bazı çıkarsamalar yaptım. Artık çocuğumu geç saatlerde sigara almaya göndermiyorum. Ve daha bir çok ufak ama önemli adımlar. Bu kısa film bana bunları kazandırdı. Elbette böyle filmler bulunmaktadır fakat Raşit hocanın filmini izlediğimde sigarayla birlikte geçen 30 seneme dönüp bakma ihtiyacı hissettim.


Onur Pektaş (sinema dersi öğrencisi)
Raşit Anaral; “eski” ve “yeni” diye tabir ettiğimiz dönemlere mensup olmuş, bu dönemlere müteakiben, üreteceği eseri iyi analiz ve eşsiz yorum yeteneğiyle harmanlayıp, daha alın teri kurumadan bu eseri bizlere (bulunduğumuz dönemin getirisi olan absürt bir dille) modern bir tepside sunan saygıdeğer bir deha.


Yönetmen Raşit Anaral’ın açıklaması:
Yukarıda yazılan mail bilgileri “Sigara Köleliğine son” adlı filmi seyreden insanlara aittir. Zahmet edip, sorumluluk duyarak bu mail’leri bana gönderen bu değerli insanlara kalpten teşekkürler.Bu yorumlar, tamamen özgür iradeleriyle yazılmıştır.
Şu ana kadar ” sigara “ filmini 250 kişi kadar insan seyretti… (internet hariç) Bu gösterimlerin bir kısmını eğitimle ilgili bir arkadaş, bir kısmını da ben seyrettirdim ve de seyrettirmeye devam edeceğim.

Bu filmi seyredenlerin yüzde doksan beşi öğrencidir. Yaşları 14’le 22 yaş arasındadır."Sigara" filmini seyrettirdiğim sinema öğrencileri bizleri ayakta alkışladılar.Hatta,22 yaşlarında profesyonel fotoğrafçı olan bir öğrenci filmin sonunda ayağa kalkıp, elindeki sigara paketini yırttı ve sınıfa yüksek sesle hitap ederek : “Bütün arkadaşlar sahit olsun ki bugünden sonra bu zehri içmeyeceğim” demiştir.

Ayrıca,Öğrencilerin yorumlarını tek tek sözlü olarak aldım.Hepsi olumlu... Ama,burada hepsini yazmak mümkün değil…. (gerekirse onları da ilerde yazacağım) Bu öğrencilerimiz sürekli film eleştirisi yaptıkları için öğrencileri yönlendirmemiz de söz konusu değildir

Bu öğrencilerin hepsinin görüşü olumlu olmuştur. Üstelik, Yeşilay’ın “filmi rafa kaldırdık” açıklamasına da tepki gösterdiler... Buna rağmen Yeşilay’ın gençlere yüzde yüz faydası olacağına inandığımız filmin rafa kaldırılmasını anlamak mümkün değil…

NOT: Yeşilayın yeni gelen yönetimine de yazdığımız yazılara rağmen 8255 TL alacağım para ödenmemiştir.Allahtan emeği geçen 40 kişiye paralarını ödedim.Benim emeğim olan para ise ödenmedi.Hakkımı gasbedenlere ve de buna neden olan internet gezginlerine hakkımı helal etmiyorum.

( sayfanın başına dönüş )